מערכת ERP

מהו תכנון משאבים ארגוני?

פתרונות תוכנה לתכנון משאבים ארגוניים (ERP) עוזרים לחברות לנהל בצורה יעילה יותר את המשאבים שלהן – כגון עובדים, כספים וחומרים. מערכות ERP מכונות לעתים קרובות מערכות ניהול ארגוניות (EMS).

הסוגים הנפוצים ביותר של פתרונות ERP כוללים מערכות ביצוע ייצור (MES), ניהול קשרי לקוחות (CRM), ניהול שרשרת אספקה (SCM), ניהול הון אנושי (HCM), חשבונאות ודיווח פיננסי (FAR), מערכת ניהול פרויקטים, רכש, ניהול מחסנים, מעקב אחר נכסים וניהול מלאי.

מערכת ERP טיפוסית כוללת מספר מודולים כגון הנהלת חשבונות, מכירות, שיווק, משאבי אנוש, ייצור, רכש, מימון, אבטחת איכות, שרשרת אספקה, ניהול קשרי לקוחות, ניהול פרויקטים ועוד.

עצם התפקיד של מערכת ERP בעסק שלך

אז מה כל זה אומר? ארגונים המאמצים מערכת ERP מסוגלים לבצע אוטומציה עסקית, מה שמאפשר להם לקבל החלטות טובות יותר על סמך נתונים מדויקים ושיפור הפרודוקטיביות בין המחלקות.

ניהול משאבים

פתרון ERP מנהל כל היבט של העסק שלך, ממכירות ושיווק ועד לקשרי לקוחות ופיננסים. עם ERP אתה יכול לעקוב אחר כל דבר ממלאי [1] ועד שכר, מרכישה ועד משלוח. אתה תדע בדיוק לאן הכסף שלך הולך, כמה הוא עולה ומה צריך לקרות אחר כך; והוא מאפשר לך לשלב את כל הארגון שלך, ממכירות ושיווק, ועד כספים, משאבי אנוש ו-IT. כאשר תהליכי הליבה העסקיים שלך ממוקמים במיקום מרכזי אחד, יש לך מקור אמת יחיד למידע על כל מחלקה, כך שכל העובדים יודעים מה הם עושים ולמה.

מערכת ERP טובה תאפשר לך להתאים אותה לצרכים הייחודיים שלך. אם אתה רוצה להוסיף תכונות כמו אפליקציות לנייד, דוחות מורכבים או ניתוח, אתה יכול לעשות זאת גם כן.

היסטוריה קצרה על ERP

הסיפור של תכנון משאבים ארגוניים הוא סיפור של חדשנות, אבולוציה ושינוי. בימים הראשונים, מערכות ERP התמקדו במתן כלים לחברות יצרניות לניהול פעילותן. מערכות מסורתיות נוצלו על ידי עסקים ארגוניים גדולים יותר עם פעולות גדולות יותר – ותקציבים גדולים יותר – אך השוק השתנה כך שעסקים בינוניים וקטנים מוצאים כעת גם יתרונות מדהימים משילוב מערכת ERP.

ככל שמערכות ה-ERP הפכו מקיפות יותר והתעשייה התפתחה, מערכות אלו החלו להציע פתרונות לעסקים במגוון תעשיות כגון קמעונאות, שירותי בריאות ושירותים פיננסיים. במהלך העשור האחרון, מערכות ה-ERP הפכו משוכללות עוד יותר, מה שמאפשר לארגונים להתחבר למספר יישומים ולשלב נתונים ממקורות שונים.

כיום, פתרונות ERP אינם עוסקים רק בניהול תהליכים תפעוליים; הם עוסקים בסיוע לחברות למען שיפור חוויות הלקוחות ומיטוב ביצועים העסקיים.

היתרונות של תכנון משאבים ארגוניים

היתרונות של ERP משתנים מאוד בהתאם לסוג העסק שאתה מנהל, כמה גדולה החברה שלך והאם אתה פועל במיקום בודד או במספר מיקומים. לדוגמה, עסקים קטנים בדרך כלל לא נהנים הרבה מ-ERP מכיוון שאין מספיק נפח עסקאות כדי להצדיק את העלות. עם זאת, עסקים גדולים יותר מוצאים את ה-ERP מועיל לעתים קרובות מכיוון שהוא מאפשר להם למקסם רווחים תוך מזעור הוצאות.

ישנן מערכות ERP רבות ושונות בחוץ, אך למטרות הפוסט הזה, אנו הולכים להתמקד ביתרונות של שימוש ב-ERP בפלטפורמת Salesforce. בעוד שרבים מהיתרונות זהים בכל רחבי הלוח, Salesforce מאפשרת יכולות ואינטגרציות נוספות כדי לחבר עוד פעולות עסקיות שלא היו אפשריות אחרת.

להלן 4 יתרונות עיקריים של מערכת ERP המנוהלת על ידי Salesforce, שתעזור למקם את העסק שלך להצלחה.

 1. שיפור דיוק והפרודוקטיביות

אוטומציה ושילוב של הפעילות הפנימית של החברה שלך עוזרת לבטל יתירות ולשפר את הדיוק והיעילות. מחלקות עם מערכות מחוברות יכולות לתאם את המאמצים שלהן כדי להפיק תוצאות מהירות וטובות יותר.

על ידי שימוש באוטומציה של ERP אתה יכול להפוך תהליכים מרכזיים לאוטומטיים כמו מעקב אחר מלאי או הפקת חשבוניות, אתה יכול לממש רווחי פרודוקטיביות בכל רחבי הלוח, ולהתמקד יותר במשימות שאולי נפלו בדרך אחרת.

ERP יכול לבצע חישובים מתקדמים במהירות ולהפוך משימות מייגעות לאוטומטיות. העובדים שלך יכולים להתמקד יותר בפרויקט, ליצור עבודה יותר מניבה הכנסה ולנצל את הזמן שלהם בצורה יעילה ורווחית יותר.

 1. שיפור דיווח

עסקים המסתמכים על מקור אחד עבור הנתונים שלהם עשויים להיות מסוגלים להשיג תוצאות טובות יותר באמצעות פתרון משולב. דוחות מדויקים ומלאים עוזרים לארגונים לתכנן בצורה נאותה, להקצות משאבים, לחזות צרכים עתידיים ולשתף את התקדמותם עם בעלי עניין, כולל בעלי מניות.

 1. מגביר את היעילות

היתרונות של ERP מתועדים היטב. אבל קל להתעלם מההשפעה של ERP על חברות. למעשה, לפי גרטנר, הטמעת ERP יכולה להגביר את היעילות בעד 40%. ולמרות שארגונים מסוימים מיישמים מערכות ERP כי הם רוצים לשפר תהליכים ותפעול, אחרים עושים זאת פשוט כי זה הגיוני מבחינה פיננסית.

שירות לקוחות

בעוד שתוכנת ERP אכן עולה כסף, ישנן דרכים רבות לצמצם עלויות מבלי להקריב פונקציונליות. לדוגמה, אתה יכול להשתמש בפתרונות מחשוב ענן כדי לחסוך כסף בדמי חומרה ותחזוקה. אתה יכול גם למזער את זמן ההשבתה על ידי הטמעת כלי ניטור מרחוק ותוכנת גיבוי. אם הארגון שלך כבר משתמש ב-Microsoft Office 365, שקול להוסיף יכולות Business Intelligence, כגון דיווח וניתוח.

 1. הגברת שיתוף הפעולה

לעתים קרובות כל כך, צוות עובדים בארגון, אבל ERP מאחד מידע מכל המחלקות למקור אחד של אמת, מה שמקל על שיתוף נתונים מדויקים בזמן אמת.

כעת, הארגון שלך יכול ליהנות משגיאות מופחתות הנגרמות לרוב על ידי שימוש בנתונים שגויים או מיושנים, לשמור על פרויקטים על המסלול שאחרת היו יכולים להיעצר עקב מחסור במידע, ולמזג מקורות נתונים שונים כך שלכל אחד יהיה את המידע הדרוש להם.

היה בטוח בדיוק, בשלמות ובאבטחה של הנתונים התומכים ב-ERP שלך; מתן אפשרות לצוותים לשתף פעולה באמצעות מידע מדויק משפר את הצלחת הפרויקטים שלך ובסופו של דבר מביא לשירות לקוחות גדול יותר.

דוגמאות למערכת ERP

עם הופעת מחשוב הענן, עסקים יכולים לגשת למידע שלהם מכל מקום ובכל זמן. עם הגמישות הזו מגיעה היכולת לעבוד מהבית, לקחת פגישות באמצעות שיחות ועידה ולשתף פעולה עם עמיתים ברחבי העולם.

מערכות ERP משתרעות על רוב התעשיות, ויוצרות נוף עסקי עצום עבור פתרונות ERP כולל. להלן דוגמאות כיצד ניתן ליישם פתרונות ERP בעסקים שונים.

 • ERP ספציפי לתעשייה (או niche ERP): פתרונות מקומיים מסורתיים אלה מבצעים את כל פונקציות הליבה של מערכות ERP אך יש להם תכונות נוספות, כגון תכנון דרישות חומר, או שמירת תיעוד של ייצור אצווה, כדי לענות על הצרכים הייחודיים של העסק. מכיוון שמערכת ERP נועדה לרכז נתונים ברחבי הארגון, היא דורשת רמה גבוהה של התאמה אישית וניהול רציף כדי להבטיח שהמידע מעודכן במערכת; עם זאת, היכולות הנוספות של מערכות ERP ספציפיות לתעשייה זמינות ללא התאמות אישיות מיוחדות, מוצרים שונים מספקי צד שלישי או תוספות יקרות.
 • ERP לעסקים קטנים: פתרון ERP זה מאפשר לעסקים קטנים לבחור ולבחור את הפונקציות שעובדות בצורה הטובה ביותר עבור הפעילות שלהם ומתאימות בצורה הטובה ביותר לצרכיהם. שירותי ERP לעסקים קטנים מפושטים בדרך כלל כדי לספק רק את הפונקציות הנחוצות ביותר בעלות נמוכה יותר מפתרון ERP מסורתי.
 • ERP מבוסס אינטרנט: חברות או ארגונים מרוחקים עם עובדים הפזורים או מטיילים לעתים קרובות עשויים להפיק תועלת ממערכת ERP מבוססת אינטרנט, שפשוט הופכת את מערכת ה-ERP לזמינה באופן מקוון; נגיש מכל מקום, בכל זמן, ללא הפרעות.
 • ERP מבוסס ענן: פתרונות אלה, המתארחים בפלטפורמת הענן של הספק, הם גמישים, ניתנים להרחבה ומציעים את האבטחה של הענן. הם מטפלים בחסרונות של מערכות ERP מסורתיות מקומיות שיכולות להיות מוגבלות מדי עבור עסקים זריזים יותר שמתקדמים במהירות כדי לעמוד בקצב הטכנולוגיה המתקדמת וקצב החדשנות. 

הגמישות והיתרונות הם הסיבה שרוב החברות הגדולות מסתמכות על מערכות ERP שיעזרו לייעל את התהליכים שלהן. על ידי שילוב עם תוכנות קיימות, כגון לניהול מלאי, אתה מרוויח את היתרון שיש לך את כל מה שאתה צריך במקום אחד, במקום להקפיץ בין יישומים שונים.

חסרונות של מערכות ERP

מערכות ERP הן יקרות ומורכבות, ולפעמים גם הטובות ביותר אינן מספקות את מה שעסקים באמת רוצים. אבל למרות כל היתרונות שהם מביאים, יש עדיין כמה חסרונות שצריך לקחת בחשבון. להלן שישה חסרונות של מערכות ERP שעשויות להשפיע על ההחלטה שלך ליישם אחת.

 1. עלות מערכת

תג המחיר יכול להשתנות מאוד בהתאם למידת הפונקציונליות הכלולה בתוכנה. לדוגמה, מערכות ERP כוללות בדרך כלל הנהלת חשבונות, ניהול מלאי, משאבי אנוש, ניהול קשרי לקוחות (CRM), ניהול שרשרת אספקה (SCM), מערכות ביצוע ייצור (MES), תזמון ייצור ודיווח כספי.

כאשר אתה מוסיף מודולים כגון אוטומציה של סיילספורס, חבילה שלמה עשויה להגיע לעשרות אלפי דולרים, בעוד שפתרונות ERP בסיסיים מתחילים בסביבות $10,000.

 1. עלויות הדרכה

גם אם אתה מכיר את הטכנולוגיה, ללמוד להשתמש במערכת ERP דורש הכשרה.

דיון עסקי

ספקים בדרך כלל מספקים הדרכות מקוונות נרחבות וחומרי תמיכה, אבל רוב האנשים מוצאים שהם צריכים עזרה ממישהו שמכיר את המוצר היטב. בנוסף, ייתכן שתצטרכו להכשיר עובדים שאינם מעורבים ישירות בניהול התפעול השוטף, מה שעשוי להיות שכירת יועצים חיצוניים או הכנסת מומחים פנימיים.

תכונות עיקריות של מערכות ERP

ERP מערכות CRM עוזרות לעסקים לייעל את התפעול, להפחית עלויות ולהגדיל את הפרודוקטיביות. הם עושים זאת על ידי מתן מקור יחיד של נתונים על פני מחלקות מרובות, מה שמאפשר לחברות לקבל החלטות טובות יותר לגבי אופן הקצאת משאבים, שיפור תהליכים ומקסום רווחים.

ישנם סוגים רבים ושונים של פתרונות ERP, שכל אחד מהם נועד לענות על צרכים ספציפיים בתעשיות מסוימות. אולם באופן כללי, ישנם חמישה מאפיינים עיקריים המגדירים מהו פתרון “תכנון משאבים ארגוניים”.

1. מסד נתונים משותף.

2. מודולים משולבים.

3. כלי דיווח מתקדמים.

4. התאמה אישית.

5. ארכיטקטורה ניתנת להרחבה.

הטמעת מערכת ERP

תהליך הטמעת פתרון ERP כולל מספר שלבים. למרות שחשוב להבין שאין שלב אחד קריטי יותר מאחר, ישנם שלבים מסוימים שנוטים להתרחש במהלך כל יישום:

 • גילוי
 • תִכנוּן
 • הֲגִירָה
 • בדיקה
 • פְּרִיסָה
 • הַדְרָכָה
 • תמיכה לאחר יישום.

כל שלב דורש מיומנויות ומשאבים שונים, מה שהופך את זה חיוני להקדיש זמן לפיתוח אסטרטגיית יישום מפורטת.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים קשורים

כיצד לומדים את ה- CRM

בנוף העסקי של היום, שליטה במערכות ניהול קשרי לקוחות (CRM) היא חיונית. הפלטפורמות הללו משנות את האופן שבו חברות מתקשרות

קרא עוד »

CRM בעידן האינטרנט

מימי הקלסרים העבים ומגירות המסמכים שגדשו, ניהול המשרד עבר כברת דרך. משמרות מוקדמות ראו את עלייתם של פתרונות תוכנה ממוחשבים,

קרא עוד »
דילוג לתוכן